Spotkania grupowe

10 grudnia 2015

Uczestnictwo w grupie terapeutycznej jest poprzedzone bezpłatnymi konsultacjami indywidualnymi. Podczas konsultacji Psychoterapeuta dookreśli problem i wskaże lub dobierze grupę o odpowiednim charakterze. Staramy się dobierać do grup osoby mające podobny rodzaj zaburzeń. Ułatwia to komunikację w grupie. Poza grupami dzieci i nastolatków, grupy są zróżnicowane pod względem wieku.

„…w grupie psychoterapeutycznej, nieco inaczej niż w codziennym życiu, wykształcenie i pozycja społeczna nie odkrywają większej roli. Wobec choroby wszyscy są równi”.

Ten cytat pochodzi z książki „Psychoterapia – poradnik dla pacjentów”, pióra prof. dr hab. Jerzego Aleksandrowicza i oddaje obraz zjawiska. Oczywiście każdorazowo o charakterze grupy osoby przystępujące do niej są szczegółowo informowane.

Mogą to być grupy otwarte (w trakcie pracy terapeutycznej uczestnicy wchodzą do niej w miejsce tych, którzy z różnych powodów zdecydowali się ją opuścić) lub grupy zamknięte, gdzie wszyscy Pacjenci w tym samym składzie i w tym samym czasie rozpoczynają leczenie i je kończą.