Psychoterapia indywidualna

Psychoterapia indywidualna  jest specjalistyczną metodą leczenia wspierające szeroko pojęte zdrowie psychiczne człowieka. Prowadzi do trwałych zmian na poziomie zachowania i osobowości.  Pomaga zwalczyć zaburzenie i podnosi jakość i satysfakcje z życia.

Psychoterapię indywidualną zawsze poprzedza konsultacja psychologiczna.

O podjęciu psychoterapii może myśleć każdy, kto doświadcza wszelkiego rodzaju cierpienia psychicznego. Jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie radzą sobie z emocjami, mają trudności w zrozumieniu swoich uczuć, nie potrafią odnaleźć się w różnych sytuacjach życiowych. Czasami wystarczy, że nie jesteśmy zadowoleni ze swojego życia – może ono wydawać się puste, bezcelowe.

Psychoterapia to dobre rozwiązanie dla tych, którzy mają trudności z budowaniem satysfakcjonujących więzi z drugim człowiekiem, nie potrafią zaangażować się w bliską relację.

Indywidualna psychoterapia jest także istotnym wsparciem w leczeniu farmakologicznym.

Sesja psychoterapeutyczna trwa 50 minut i odbywa się zazwyczaj raz lub dwa razy w  tygodniu o stałej porze.

Problemy, które pomagamy rozwiązać. 

Trudna sytuacja życiowa

Sposób rozumienia czym jest trudna sytuacja życiowa, jest kwestią bardzo indywidualną. Zmiana pracy, kryzys w związku, choroba bliskich, a nawet nadmiar obowiązków domowych mogą się przyczynić do tego, że będziemy doświadczać nadmiaru negatywnych emocji i niepewności. Jako trudną można zatem określić każdą sytuację życiową, która przekracza nasze indywidualne możliwości psychiczne.

W trudnej sytuacji życiowej:

 • Doświadczasz silnych emocji negatywnych, takich jak gniew, lęk, strach, wrogość lub smutek.
 • Towarzyszy Ci poczucie utraty, zagrożenia lub przekroczenia granic.
 • Masz trudności w radzeniu sobie z sytuacją życiową – unikanie, paraliż lub podejmowanie nieodpowiednich działań.

Trudności doświadczane przez dorosłych z rodzin dysfunkcyjnych DDA/DDD

Do dysfunkcyjnych zalicza się zazwyczaj takie rodziny, w których występowały przemoc, uzależnienia od alkoholu, substancji psychoaktywnych lub zaburzenia psychiczne. Dzieci, pochodzący z takich rodzin mają zazwyczaj trudności w normalnym funkcjonowaniu emocjonalnym i budowaniu bliskich relacji w wieku dorosłym. Warto podkreślić, że takie osoby, odznaczają się wysokim poziomem funkcjonowania społecznego i zawodowego. Zdobywają dobre wykształcenie, odnoszą liczne sukcesy zawodowe, realizują swoje pasje. Nieświadomie jednak odtwarzają emocjonalne doświadczenia z dzieciństwa, co destrukcyjnie wpływa na ich życie

Trudności typowe dla DDA/DDA:

 • niskie poczucie własnej wartości
 • nadmiernie zamartwianie się  o przyszłość
 • przekonanie o samowystarczalności
 • doświadczenie ciągłego poczucia niepokoju, smutku lub wstydu
 • trudności w mówieniu i wyrażaniu swoich emocji
 • trudności w budowaniu relacji
 • lęk przed wchodzeniem w związki
 • trudności w budowaniu trwałych relacji partnerskich
 • trudności w rozwiązywaniu konfliktów

Trudności w budowaniu relacji

Człowiek jest istotą społeczną, a budowanie i utrzymywanie satysfakcjonujących, bliskich relacji z innymi jest podstawą zadowalającego życia społecznego. Trudności w budowaniu relacji mogą mieć wiele źródeł: lęk przed odrzuceniem, niemożność w mówieniu o swoich uczuciach i potrzebach lub nawet nieumiejętność znajdowania kompromisu pomiędzy potrzebami partnera a własnymi.

Trudności w przeżywaniu emocji

Trudności w przeżywaniu emocji są zazwyczaj związane z niemożnością przeżywania ich w sposób bezpieczny dla siebie i innych. Niektórzy ze złości potrafią rzucać talerzami, innych strach przed oceną paraliżuje tak bardzo, że nie są w stanie odezwać się podczas narady w pracy. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki spotkaniom z psychoterapeutą można się tego nauczyć. Nie damy rady pozbyć się niechcianych emocji, ale możemy nauczyć się, jak z nimi dobrze żyć.

Depresja

Depresja jest jednym z najpoważniejszych zaburzeń w grupie zaburzeń nastroju. U każdego człowieka objawy depresji mogą mieć inną formę i stopień nasilenia. Zazwyczaj mianem depresji określa się stan nadmiernego przygnębienia, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Osoba, która cierpi na depresję traci zazwyczaj zdolność do cieszenia się z rzeczy, które wcześniej były przyjemne, ma  negatywną wizję siebie i świata, a przyszłość widzi wyłącznie w czarnych barwach.

Warto zgłosić się do specjalisty, jeśli zauważasz, że:

 • Nie potrafisz cieszyć się z rzeczy, które dotychczas były źródłem przyjemności.
 • Masz negatywną samoocenę, poczucie winy lub własnej bezwartościowości.
 • Nie masz na nic energii, jesteś ciągle zmęczony.
 • Masz nawracające myśli lub zachowania samobójcze.
 • Cierpisz na zaburzenia snu, apetytu lub masy ciała (wyraźny wzrost lub spadek).
 • Doświadczasz trudności w koncentracji oraz obniżenia sprawności myślenia.

 

Zachęcamy do zapoznania z naszym cennikiem obejmującym terapie indywidualne.

porady psychologiczne warszawa, pomoc psychologiczna warszawa, dobry psycholog warszawa, psycholog warszawa, psychoterapia indywidualna, psychoterapia warszawa, psychoterapeuta warszawa,

Nerwica i lęk

Zaburzenie nerwicowe to szeroka gama różnego rodzaju dolegliwości, w których główną rolę odgrywa lęk. Zalicza się do nich między innymi trudności w radzeniu sobie z doświadczanym na co dzień stresem, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, fobie, napady paniki, a także zaburzenia snu.

Zaburzenia odżywiania

O zaburzeniach odżywiania mówimy wówczas, gdy jedzenia i masa ciała stają się głównymi obiektami zainteresowania. Do najczęściej spotykanych zaburzeń z tej grupy należą anoreksja – dążenia do utraty wagi, ściśle związane z lękiem przed otyłością, bulimia – napady żarłoczności i następujące po nich przeczyszczanie się oraz kompulsywne objadanie się, które wiąże się z nadmiernym spożywaniem pokarmów o dużej wartości kalorycznej.

Zaburzenie nastroju

Do tej grupy zaburzeń zalicza się trudności związane z nastrojem, takie jak mania, depresja (link) oraz chorobę afektywną dwubiegunową, która charakteryzuje się „huśtawką” nastroju. Okres aktywności i pobudzenia energetycznego (mania) występuje naprzemiennie z okresami utraty energii i silnym obniżeniem nastroju (depresja).

Epizod maniakalny charakteryzuje się:

 • Znacznie podwyższonym nastrojem
 • Nadmiernym poczuciem radości i szczęścia (euforii), niedostosowanym do sytuacji
 • Nasiloną aktywnością i energią życiową
 • Wielomównością
 • Bezkrytycznością
 • Rozrzutnością
 • Podejmowaniem ryzykownych i niebezpiecznych zachowań

Zaburzenia osobowości

Osoby cierpiące na zaburzenia osobowości przejawiają patologiczne (wiele osób mogłoby określić je jako dziwaczne, odmienne) wzorce zachowania i przeżywania emocji. To bardzo szeroki wachlarz problemów. Niektórzy nie potrafią radzić sobie ze swoimi uczuciami, niektórzy wydają się nie odczuwać żadnych emocji. Wiele osób z zaburzeniami osobowości ma trudności w budowaniu i utrzymaniu relacji z drugim człowiekiem. Często napotykają na problemy w kontakcie z innymi w pracy czy w szkole. Zdarza się, że z powodu swojej odmienności są odrzucani przez innych.

Cierpienie psychiczne na skutek chorób somatycznych

Choroba somatyczna często wiąże się z doświadczaniem cierpienia psychicznego. Czasami zdarza się, że otoczenie chorego, mimo szczerych chęci, nie potrafi zrozumieć jego przeżyć i potrzeb. Niejednokrotnie to właśnie sam chory nie chce obarczać rodziny czy przyjaciół swoimi troskami. Psychoterapia indywidualna pomaga radzić sobie z rozmaitymi problemami, z którymi mierzą się chorzy. Daje wsparcie i zrozumienie, niezbędne każdemu człowiekowi.

Specjaliści, którzy prowadzą psychoterapię indywidualną osób dorosłych:

Lidia Kowalska-Surowy

Zapisz się teraz

Agnieszka Jancza

Zapisz się teraz

Alicja Kosidło

Zapisz się teraz

Anna Szymanowska

Zapisz się teraz

Julita Wasilewska

Zapisz się teraz

Katarzyna Langner

Zapisz się teraz

Anna Zabrodzka

Zapisz się teraz

Marzena Kuriata

Zapisz się teraz

Piotr Surowy

Zapisz się teraz

Piotr Kiembłowski

Zapisz się teraz