Co daje wiedza psychoterapeuty?

18 października 2017

Co wnosi psychoterapeuta?

W internecie i w prasie często natknąć się można na różnorakie porady psychologiczne. Sprawiają wrażenie, że leczenie depresji to w zasadzie kwestia kilku postanowień, a pomoc psychologiczna ogranicza się do prostych mądrości życiowych. W dobie internetu, swobodnego przepływu informacji i dziesiątek popularnych publikacji samopomocowych, nasuwa się na myśl pytanie: co może oferować psychoterapia, czego nie jesteśmy w stanie zrobić sami?

Dobry psycholog czy dobry psychoterapeuta przede wszystkim stawiają sobie jako priorytet indywidualnego klienta. Ich zadaniem jest zrozumienie problemu, z jakim się zgłasza i udzielenie mu pomocy dostosowanej do jego potrzeb, w formie, która będzie dla niego przystępna i efektywna. Tak więc, jakkolwiek w wiedzy potocznej leczenie depresji sprowadza się często do haseł typu „myśl pozytywnie” czy „weź się w garść,” psychoterapia to okazanie szacunku i współczucia doświadczeniu klienta i wspólne ustalanie, a następnie realizowanie, celów prowadzących do ogólnej poprawy. To także nauka, jak skuteczniej radzić sobie z przyszłymi trudnościami.

 

Wspólna praca

Co również ważne, psychoterapia nie zakłada, że klient jest winny problemu, z którym się zgłasza. Depresja i zaburzenia lękowe, ale także bezsenność, problemy w relacjach interpersonalnych, oraz wiele innych problemów psychologicznych i emocjonalnych powodują intensywne cierpienie. Często bywają także wstydliwe. Presja i poczucie winy oraz braku wsparcia sprawiają też, że bardzo trudno jest samemu poradzić sobie z nadmiernym smutkiem, lękiem, czy brakiem energii. A, gdy popularnonaukowe porady psychologiczne zawodzą, pojawia się myśl, że „skoro to mi nie pomaga, to musi być naprawdę beznadziejnie…”

Dobra psychoterapia (także psychoterapia par) to więc nie tylko pomoc psychologiczna, ale też emocjonalne wsparcie i atmosfera zrozumienia i bezpieczeństwa. Jeżeli więc czujesz, że twoje problemy zaczynają Cię przerastać, zgłoszenie się do eksperta może być dobrym rozwiązaniem. Terapeuci pracujący w Centrum Psychoterapii Twój Czas posiadają kwalifikacje wielu szkół terapii oraz fachowe doświadczenie w pracy z wieloma problemami. Nie musisz zmagać się ze swoimi trudnościami samotnie.

 

Autor: Piotr Kałowski