Pierwsze spotkania z psychoterapeutą

3 stycznia 2018

Czego spodziewać się na konsultacji?

Pierwsze spotkania z psychoterapeutą to konsultacje, czyli wizyty polegające na rozpoznaniu sprawy, z którą przychodzi klient. Standardowo są to dwa lub trzy spotkania, po których terapeuta oraz klient podejmują decyzję, czy potrzebna jest terapia (co wiąże się z zawarciem kontraktu). Czasami zdarza się, że sprawa zostaje rozwiązana po kilku konsultacjach.

 

Obawy

Wyobraź sobie, że siedzisz w poczekalni w oczekiwaniu na otwarcie drzwi, gdzie przyjmuje terapeuta, do którego Cię zapisano. Zastanawiasz się, jak to będzie w środku, o co terapeuta będzie pytał i – przede wszystkim – czy zrozumie to, z czym przychodzisz. Chwilę później drzwi się otwierają, następują standardowe przywitania, a Ty lądujesz w fotelu naprzeciwko terapeuty. I co teraz?

Terapeuta nie jest szamanem. Nie czyta w Twoich myślach. Nie, terapeuta ma za zadanie pracować nad tym, co Ty wniesiesz na sesję. Naturalny jest pewien dystans w stosunku do człowieka, który siedzi w fotelu naprzeciwko. Zaufanie takiej osobie i opowiedzenie o swoich sprawach może być krępujące, nieprzyjemne, nienaturalne wręcz. Na początek. Zadaniem terapeuty jest wzbudzić zaufanie. Terapeuta jest kimś, kto nie może dzielić się Twoimi sekretami z innymi. Terapeutę obowiązuje tajemnica zawodowa. Nie ma prawa ujawnić Twoich spraw nikomu postronnemu.

 

Rozmowa na spotkaniu

Terapeuta zakłada, że jest cel Twojego przyjścia do niego. Spotkanie tego typu nie jest typową rozmową jak z przyjacielem, choć na pewno można by wskazać cechy wspólne obu typów spotkań. Konsultacja psychoterapeutyczna to rozmowa o tym, co Ty uważasz za wyzwanie, z czym Tobie jest nieprzyjemnie w życiu, albo zwyczajnie o Twoim zachowaniu czy też postawie wobec świata. Jeżeli przychodzisz z konkretną sprawą, to zacznij od tego. Jeżeli nie wiesz, od czego zacząć – to także jest całkowicie normalne. Terapeuta chce pracować na tym, o czym wspomnisz. Można powiedzieć, że chce pracować nad tym wraz z Tobą.

 

Mity

Na koniec, warto podkreślić, że psychoterapeuta nie jest – jak niektórzy by chcieli – lekarzem dusz. Terapia nie ma nic wspólnego z wierzeniami, spiritualizmem lub wiarą. Terapia nie jest również przeznaczona jedynie dla osób z zaburzeniami. Terapia to przede wszystkim wspólne pokonywanie trudów życia jednostki. Jest to także praca nad wytworzeniem odpowiednich mechanizmów higieny psychologicznej, których nie uczy się w szkole.

A więc czego spodziewać się na konsultacji? Przede wszystkim wspólnej pracy z terapeutą nad tym, co Tobie wydaje się ważne. Do tego człowieka z fotela naprzeciwko wystarczy zacząć mówić.


Autor: Paweł Zalewski