Leczenie depresji
Określenie „depresja” pojawia się współcześnie niezwykle często. To jeden z ulubionych tematów medialnych, rozmów prywatnych, motyw filmów czy książek. Ale mimo to o depresji nie wiemy wszystkiego. Wynika to między innymi z faktu, że jest to choroba, która nie afiszuje się i nie szuka popularności. Osoba, która się z nią zmaga może na pierwszy rzut oka nie wyglądać na pogrążoną w głębokim smutku. Ponadto termin ten jest nadużywany. Ktoś, kto po tygodniu intensywnej pracy czuje się zmęczony, brak mu energii i marzy o tym, aby się porządnie wyspać jest po prostu wyczerpany psychofizycznie, ale nie chory. Ponadto wiele osób ma taką, a nie inną konstrukcję psychiczną, która decyduje, że jest się poważnym, stonowanym, uważnie wybiera znajomości czy nie szuka się zgiełku i zabawy. Jeśli z takimi cechami dana osoba czuje się dobrze, to oznacza to, że taki ma się charakter oraz preferencje życiowe i jest się w pełni zdrowym. Nie można też jednego dnia popadać w depresję, a drugiego już z niej się otrząsnąć.
Objawy depresji
No właśnie – po czym rozpoznać pojawienie się depresji i odróżnić ją od chwilowego obniżenia nastroju. Tych kilka najważniejszych symptomów, które powinny wywołać potrzebę zwrócenia się po fachową pomoc to:
- duże wahania nastroju – od przygnębienia po euforię,
- stałe obniżenie nastroju trwające tygodniami,
- zmniejszenie aktywności i energii życiowej bez wyraźnej przyczyny,
- odczuwanie nieuzasadnionego lęku,
- spadek poczucia własnej wartości,
- nadmierne i trwałe przejmowanie się sprawami błahymi,
- brak marzeń, planów, zamiarów,
- znaczne wycofanie społeczne, niechęć do ludzi,
- myśli rezygnacyjne (samobójcze),
- brak dbałości o siebie, swój wygląd, ważne sprawy życiowe.
Objawów może być jeszcze więcej, ale zawsze będzie osobie dotkniętej tym schorzeniem towarzyszyć głęboki smutek, przygnębienie, niechęć do życia, poczucie wewnętrznej słabości – to jest właśnie centrum zaburzeń depresyjnych, które bezwzględnie wymagają leczenia. Należy jeszcze zwrócić uwagę na taki czynnik, jakim jest zmiana. Jak wspomniano, niektóre osoby są same z siebie wyważone i spokojne, ale nie depresyjne. Natomiast, gdy osoba, która prowadziła aktywne życie, radziła sobie z pracą i różnymi sprawami życiowymi zaczyna wycofywać się, myśleć negatywnie o sobie, przestaje cenić ważne dotychczas sprawy czy odczuwa bezsilność, jest to sygnał, że coś zmieniło się w niedobrym kierunku. Miejmy też na uwadze, iż różne problemy somatyczne, np. choroby autoimmunologiczne również mogą wywołać reakcje depresyjne, o czym należy poinformować psychologa bądź psychiatrę.
Jak rozpocząć kurację zaburzeń depresyjnych
Decyzja o wybraniu się na konsultację, którą przeprowadzi psycholog czy też psychiatra to rzecz konieczna. Specjalista będzie w stanie ocenić czy mamy do czynienia z punktowym kryzysem albo, czy jest to faktyczna depresja. Pogorszenie samopoczucia związane np. z kłopotami w związku, przeciążeniem pracą czy innymi obowiązkami można przezwyciężyć poprzez oddziaływanie psychoterapeutyczne. W przypadku głębszych zaburzeń depresyjnych wymagane będzie leczenie farmakologiczne, które także może być uzupełnione o kontakt psychoterapeutyczny. Współczesne leki antydepresyjne są z jednej strony skuteczne, z drugiej zaś niemal całkowicie nie są obarczone ryzykiem działań niepożądanych. Ponadto ich różnorodność umożliwia dobranie najbardziej optymalnego dla danej osoby.
Pomoc w stanach depresyjnych – Warszawa
„Twój Czas” – Centrum Psychoterapii, działające w Warszawie to miejsce, gdzie wspólnie można zmierzyć się z negatywnym stanem swoich myśli oraz niechęcią do życia i ludzi. Jak wspomniano stany depresyjne to choroba, a tą można i należy leczyć. Często przejście leczenia oznacza dużą życiową przemianę. Proponujemy każdej osobie dotkniętej głębokim smutkiem i przygnębieniem dokładne przyjrzenie się jej życiu, sposobowi myślenia i wszelkim problemom, z którymi się zmaga. Zapewniamy indywidualne podejście do Twojej osoby, pełne zrozumienie i zaangażowanie w działanie na rzecz odzyskania zdrowia.