Leczenie depresji

Określenie „depresja” pojawia się współcześnie niezwykle często. To jeden z ulubionych tematów medialnych, rozmów prywatnych, motyw filmów czy książek. Ale mimo to o depresji nie wiemy wszystkiego. Wynika to między innymi z faktu, że jest to choroba, która nie afiszuje się i nie szuka popularności. Osoba, która się z nią zmaga może na pierwszy rzut oka nie wyglądać na pogrążoną w głębokim smutku. Ponadto termin ten jest nadużywany. Ktoś, kto po tygodniu intensywnej pracy czuje się zmęczony, brak mu energii i marzy o tym, aby się porządnie wyspać jest po prostu wyczerpany psychofizycznie, ale nie chory. Ponadto wiele osób ma taką, a nie inną konstrukcję psychiczną, która decyduje, że jest się poważnym, stonowanym, uważnie wybiera znajomości czy nie szuka się zgiełku i zabawy. Jeśli z takimi cechami dana osoba czuje się dobrze, to oznacza to, że taki ma się charakter oraz preferencje życiowe i jest się w pełni zdrowym. Nie można też jednego dnia popadać w depresję, a drugiego już z niej się otrząsnąć.

Objawy depresji

No właśnie – po czym rozpoznać pojawienie się depresji i odróżnić ją od chwilowego obniżenia nastroju. Tych kilka najważniejszych symptomów, które powinny wywołać potrzebę zwrócenia się po fachową pomoc to:

  • duże wahania nastroju – od przygnębienia po euforię,
  • stałe obniżenie nastroju trwające tygodniami,
  • zmniejszenie aktywności i energii życiowej bez wyraźnej przyczyny,
  • odczuwanie nieuzasadnionego lęku,
  • spadek poczucia własnej wartości,
  • nadmierne i trwałe przejmowanie się sprawami błahymi,
  • brak marzeń, planów, zamiarów,
  • znaczne wycofanie społeczne, niechęć do ludzi,
  • myśli rezygnacyjne (samobójcze),
  • brak dbałości o siebie, swój wygląd, ważne sprawy życiowe.

Objawów może być jeszcze więcej, ale zawsze będzie osobie dotkniętej tym schorzeniem towarzyszyć głęboki smutek, przygnębienie, niechęć do życia, poczucie wewnętrznej słabości – to jest właśnie centrum zaburzeń depresyjnych, które bezwzględnie wymagają leczenia. Należy jeszcze zwrócić uwagę na taki czynnik, jakim jest zmiana. Jak wspomniano, niektóre osoby są same z siebie wyważone i spokojne, ale nie depresyjne. Natomiast, gdy osoba, która prowadziła aktywne życie, radziła sobie z pracą i różnymi sprawami życiowymi zaczyna wycofywać się, myśleć negatywnie o sobie, przestaje cenić ważne dotychczas sprawy czy odczuwa bezsilność, jest to sygnał, że coś zmieniło się w niedobrym kierunku. Miejmy też na uwadze, iż różne problemy somatyczne, np. choroby autoimmunologiczne również mogą wywołać reakcje depresyjne, o czym należy poinformować psychologa bądź psychiatrę.

Jak rozpocząć kurację zaburzeń depresyjnych

Decyzja o wybraniu się na konsultację, którą przeprowadzi psycholog czy też psychiatra to rzecz konieczna. Specjalista będzie w stanie ocenić czy mamy do czynienia z punktowym kryzysem albo, czy jest to faktyczna depresja. Pogorszenie samopoczucia związane np. z kłopotami w związku, przeciążeniem pracą czy innymi obowiązkami można przezwyciężyć poprzez oddziaływanie psychoterapeutyczne. W przypadku głębszych zaburzeń depresyjnych wymagane będzie leczenie farmakologiczne, które także może być uzupełnione o kontakt psychoterapeutyczny. Współczesne leki antydepresyjne są z jednej strony skuteczne, z drugiej zaś niemal całkowicie nie są obarczone ryzykiem działań niepożądanych. Ponadto ich różnorodność umożliwia dobranie najbardziej optymalnego dla danej osoby.

Pomoc w stanach depresyjnych – Warszawa

„Twój Czas” – Centrum Psychoterapii, działające w Warszawie to miejsce, gdzie wspólnie można zmierzyć się z negatywnym stanem swoich myśli oraz niechęcią do życia i ludzi. Jak wspomniano stany depresyjne to choroba, a tą można i należy leczyć. Często przejście leczenia oznacza dużą życiową przemianę. Proponujemy każdej osobie dotkniętej głębokim smutkiem i przygnębieniem dokładne przyjrzenie się jej życiu, sposobowi myślenia i wszelkim problemom, z którymi się zmaga. Zapewniamy indywidualne podejście do Twojej osoby, pełne zrozumienie i zaangażowanie w działanie na rzecz odzyskania zdrowia.

Specjaliści, którzy pomagają w leczeniu depresji:

Lidia Kowalska-Surowy

Zapisz się teraz

Agnieszka Jancza

Zapisz się teraz

Alicja Kosidło

Zapisz się teraz

Anna Szymanowska

Zapisz się teraz

Julita Wasilewska

Zapisz się teraz

Katarzyna Langner

Zapisz się teraz

Paweł Stępień

Zapisz się teraz

Anna Zabrodzka

Zapisz się teraz

Zofia Kowalczyk-Kozicka

Zapisz się teraz