Terapia, trening. Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra.
Co i kogo wybrać?
Oto naturalne dylematy osób, które zgłaszają się po pomoc. Zdarza się, że z powodu tych wątpliwości, osoby potrzebujące pomocy, nie zgłaszają się po nią.
Co w takiej sytuacji?
Najlepiej zgłosić się na konsultację do kogoś, kto pomoże rozwiać wątpliwości i pokierować na taką formę pomocy, która odpowie aktualnym potrzebom.
Jak to wygląda i czemu służy?
Konsultacje nie są terapią. Są to rozmowy z psychoterapeutą, który słucha, pomaga rozpoznać aktualne potrzeby i nazwać oczekiwania osoby zgłaszającej się do niego.
Co to oznacza?
Klienci/pacjenci przychodzą po pomoc w różnych sytuacjach. Niektórzy przeżyli jakieś bardzo trudne doświadczenie i wspomnienie o nim utrudnia im codzienne funkcjonowanie. Inni mają trudność z pogodzeniem się z przeszłością, np. brakiem miłości, czy wsparcia w rodzinie pochodzenia. Jeszcze inni nie potrafią stworzyć satysfakcjonującego związku partnerskiego i/lub małżeńskiego. Są też tacy, którzy pragną się rozwijać, a coś im to utrudnia i potrzebują pomocy w odkryciu co ich powstrzymuje. Jeszcze inni mają trudność w zaplanowaniu i konsekwentnym realizowaniu poszczególnych celów. Bywają również tacy, którzy w swoim otoczeniu nie mają bliskich, przyjaciół i ich jedynym pragnieniem jest zostać wysłuchanym. Niektórzy zgłaszają się jedynie po leki, aby np. polepszyć sen, być spokojniejszym lub mniej się bać.
Jakie są korzyści z konsultacji?
Podczas tych rozmów można uzyskać informacje na czym polega i ile trwa proces terapii. Różne mogą być jej formy, w zależności od preferencji i możliwości. Jedni wolą terapię indywidualną, inni grupową. Różne są także podejścia. Niektóre koncentrują się na radzeniu sobie z przeszłością, inne na kształtowaniu umiejętności wynikających z deficytów. Jedne wymagają większej aktywności terapeuty, inne klienta/pacjenta. O tym wszystkim można porozmawiać podczas konsultacji, która ma służyć zaplanowaniu najodpowiedniejszej formy pomocy.
Autor: Anna Zabrodzka – Psycholog, Psychoterapeuta