Depresja – gdzie szukać pomocy?

16 maja 2018

Depresję diagnozuje się jako szereg objawów związanych z obniżeniem nastroju występujących przynajmniej przez kilka dni. Dobry psychiatra będzie mówił o czasie minimum dwóch tygodni. Co jednak, gdy jesteśmy pewni, że potrzebujemy pomocy specjalisty? Do kogo zwrócić się o pomoc?

Podejrzenie depresji warto skonsultować z lekarzem psychiatrą lub przynajmniej dobrym lekarzem pierwszego kontaktu, który powinien skierować do specjalisty w przypadku podejrzenia wystąpienia depresji.

Leczenie depresji może polegać jedynie na farmakoterapii, czyli przepisaniu odpowiednich leków oraz wystawieniu przez lekarza zwolnienia na pierwszy okres leczenia. Może ono polegać również na jednoczesnej psychoterapii lub – choć rzadziej – wyłącznie na psychoterapii indywidualnej.

Czy istnieją jednakże miejsca, gdzie można udać się po pomoc natychmiast, nie czekając na wizytę u psychoterapeuty lub psychiatry? Oczywiście konsultacja ze specjalistą jest nieodzownym elementem leczenia depresji, jednakże istnieje także szereg instytucji pomocowych, które są w stanie pomóc w inny sposób w przypadku pilnej potrzeby poradzenia sobie z przytłaczającym nastrojem.

 

Dla dorosłych

Niektóre wątpliwości może wyjaśnić telefoniczna konsultacja z psychiatrą. Taką formę informacji oferuje Fundacja ITAKA. Jej Antydepresyjny Telefon Zaufania (22 654 40 41) czynny jest w poniedziałki od godz. 17:00 do godziny 20:00. Taki telefon nie zastąpi wizyty, ale może rozwiać wątpliwości co do zaobserwowanych nietypowych zachowań lub reakcji u siebie lub u osób bliskich. Dodatkowo niektóre placówki medyczne oferują domowe wizyty lekarza psychiatry.

 

Dla dzieci

W przypadku podejrzenia depresji u dziecka istnieje Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci (800 100 100), gdzie można skonsultować swoje obawy. Telefon funkcjonuje w godzinach 12:00 – 18:00 od poniedziałku do piątku. Jeżeli dziecko potrzebuje rozmowy ze specjalistą natychmiastowo, to istnieją dwa telefony, pod które może ono zadzwonić. Bardziej znanym jest numer 116 111, działający od 12:00 do 22:00 na terenie całego kraju. Telefon zaufania Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę” jest sposobem dla młodego człowieka na podzielenie się swoimi problemami z psychologiem przez telefon, podobnie jak 800 121 212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, działający w godzinach 8:15 – 20:00.

 

Uwaga!

W przypadku ciężkich epizodów depresyjnych lub prób samobójczych – przede wszystkim w sytuacjach zagrożenia życia – wskazane jest wezwanie na miejsce karetki pogotowia (numer alarmowy 112) lub skontaktowanie się bezpośrednio ze szpitalem psychiatrycznym.


Autor: Paweł Zalewski