Kiedy nastąpi kryzys w związku…

19 lutego 2018

Terapia par konflikt w innym wymiarze – nikt nie jest już tylko sprawcą, czy też ofiarą. Dynamika pary pokazuje, że oboje partnerzy przyczyniają się do podtrzymania konfliktu. Tworzą oni swego rodzaju taniec. Jeśli jedna osoba nie wykona ruchu, to druga osoba też go nie zrobi.

Konflikt może prowadzić do kryzysu w relacji. Jest to czas w którym możemy odczuć lęk przed utratą kontroli nad związkiem, nad własnym życiem, rozbieżność między potrzebami obojga partnerów, utratę nadziei na zaspokojenie potrzeb własnych oraz partnera. Jednak kryzys może stać się również momentem na zatrzymanie, zweryfikowanie i rozeznanie co się takiego dzieje w związku. Jakie zaszły zmiany w przestrzeni pary.

Jakie efekty ma terapia par? Przyjrzenie się z otwartością i ciekawością na drugą osobę daje możliwość rozwoju. Rozwoju każdego z osobna, ale także wspólnego. Głębsze zrozumienie relacji i oddziaływania partnerów na siebie nawzajem umożliwia wprowadzenie zmiany.

Partnerzy, którzy nie mają potrzeby już walczyć ze sobą w formie agresywnej, w postaci kłótni, czy też biernej, milcząc, unikając i ignorując siebie nawzajem, potrafią z większą otwartością i uważnością rozmawiać o swoich problemach. To daje nadzieję na naprawę związku, a z pewnością wpłynie na komfort relacji.

Wszystkich zainteresowanych psychoterapią par zapraszam na konsultacje wstępną.

Julita Wasilewska. Psychoterapeuta par, rodzin i małżeństw

Przeczytaj także:

Psychoterapia – jak zacząć?

Dlaczego obwiniamy innych?

Jaki jest wpływ twojego ego na komunikowanie się w parze?

Jak porozumiewają się ze sobą pary, na różnych etapach życia małżeńskiego?